Meble do kuchni

Drewniane, fornirowane, okleinowe czy szklane? Na zakupy po meble kuchenne

Zestawy mebli kuchennych nabywamy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego też warto dokładnie przemyśleć ich zakup tak, aby nie było większego problemu z niedopasowaniem konkretnych elementów do charakteru aranżowanego pomieszczenia. Dobre komplety opierają się z jednej strony na wysokich standardach wytwórczych oraz nowoczesnych metodach produkcyjnych, a z drugiej są niesamowicie estetyczne i mocno zdobnicze. Który z wariantów warto więc wybrać, aby nie żałować dokonanego zakupu z perspektywy czasu?

Modeli, jakie są obecnie dostępne jest cała masa. Wśród nich szczególnie popularne okazują się między innymi meble z frontami drewnianymi, okleinowymi, szklanymi oraz fornirowanymi. Każdy z kompletów odznacza się innymi sumami za nie należnymi oraz odmiennymi walorami wizualnymi. Poniżej krótka charakterystyka określonych wariantów.

Meble kuchenne z frontami drewnianymi

Są one bardzo szlachetne, bowiem naturalne. Ponadto dostępne w przeróżnych fasonach oraz odcieniach kolorystycznych. Często stosowanym do ich produkcji materiałem jest zwłaszcza klasyczna dębina. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje się z innych gatunków. Równie solidne akcesoria użytku kuchennego powstają z jawora, buku, olchy, brzozy oraz jesionu czy czereśni. By je właściwie wyprofilować przeprowadzane są rozmaite obróbki. Powszechnym zabiegiem jest nakładanie dekoracyjnych frez, wyginanie krawędzi czy też ich zaokrąglanie. Wspaniały efekt uzyskiwany jest też poprzez oryginalne żłobienia rys oraz patynowanie. Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi meble kuchenne z drewna wcale nie muszą być jednoznaczne z kompozycją starodawną. Można je wystylizować tak, aby zdobiły także wnętrza nowocześniejsze a nawet tak specyficzne jak pomieszczenia vintage.

Warto jednak poczytać nieco na temat poszczególnych odmian drewna, aby mieć pewność, że nie kupujemy przysłowiowego kota w worku. Od konkretnego rodzaju materiału zależy między innymi długotrwałość mebla i jego osłona przed niszczeniem. Szczególnie ryzykowny jest wybór blatów o lakierze jednoskładnikowym, które niekiedy odpryskują, sprawiając, że mebel staje się nieestetyczny. Mimo tego, że łatwiej o uszkodzenie właśnie akcesoriów drewnianych aniżeli wyprodukowanych z jakiegokolwiek innego tworzywa, są one zdecydowanie kosztowniejszym wydatkiem.


Meble kuchenne z frontami fornirowanymi

Przeważnie są prostsze konstrukcyjnie niż wyżej wyszczególnione fronty drewniane. Do ich wytwórstwa stosuje się tak zwane płyty MDF, jakie są pokrywane stosowną warstwą okleiny wykonanej z naturalnego drewna. Ową okleinę nazywa się popularnie fornirem. Jej grubość przeważnie mieści się w granicach od 0,5 do 0,8 mm i pokryta zostaje utwardzającym lakierem. Cała powierzchnia mebla może być lakierowana bądź matowa, w zależności od preferencji konsumenta. Warto jednak przy montażu mebli fornirowanych zachować ostrożność, gdyż jest to materiał, jaki może być łatwo uszkodzony.


Meble kuchenne z frontami z płyty MDF

Pod pojęciem MDF-u kryje się angielskie określenie „medium-density fibreboard” i odnosi się ono do ścieranego na drobniutki pył drewna, które zostaje połączone ze związkami organicznymi. Charakterystyczne tworzywo uzyskiwane jest poprzez sprasowanie takiej mieszanki w wysokich temperaturach. Stosuje się do tego specjalny sprzęt zwany prasą. Tak otrzymany materiał jest bardzo wytrzymały i solidny. Idealnie nadaje się do dalszej obróbki. Jest łatwo poddawany frezowaniu i można w nim uzyskać specyficzne żłobienia. Obecnie wyróżnia się różnorodne rodzaje płyt MDF, z czego niektóre są pokrywane nierzadko folią PVC. Ich wadą jest jednak mniejsza odporność na działanie temperatur. Jeśli zatem w pobliżu mebla z płyty MDF pokrytej folią PVC ustawimy powiedzmy piekarnik czy kuchenkę, które wytwarzają ciepło nie trudno o odbarwienie bądź nawet łuszczenie tworzywa. O wiele bardziej praktyczna okazuje się płyta MDF lakierowana. Jest ona także niewrażliwa na wilgoć. W zależności od uznania klienta możliwe okazuje się nabycie jej w wersji matowej bądź błyszczącej. Trudna do porysowania.

Meble kuchenne z frontami z płyty laminowanej

Wytwórstwo laminatu nie jest kosztowne, dlatego też i stworzenie płyty, która następnie wykorzystywana jest w procesach obróbki nie wymaga zbyt dużego nakładu finansowego. Generalnie proces produkcji owego materiału polega na zastosowaniu wysokich temperatur, najczęściej ponad 200 stopni Celsjusza. W takich warunkach odbywa się zaprasowywanie papieru, który wcześniej zostaje zaimpregnowany żywicami. Owe zaprasowywanie jest przeprowadzane na płycie MDF bądź wiórowej. Dzięki podziałaniu ciepła podczas zabiegów wytwórstwa laminatu, uzyskiwane tworzywo okazuje się odporne na wilgoć i bardzo trwałe. Meble z takimi frontami można więc spokojnie umieszczać w okolicy piekarnika bądź palników kuchenki. Laminaty są dostępne w rozmaitych wersjach – matowych, perlistych oraz gładkich.

Meble kuchenne ze szklanymi frontami

Przeważnie takie rozwiązania przeznaczane są dla zestawów meblowych w stylu nowoczesnym. Powstałe komplety są minimalistyczne aranżacyjnie, więc nadają się znakomicie do kuchni innowacyjnie wyposażonych, które opierają się na połączeniu wysokiej jakości elementów z praktycznością oraz swoistą skromnością. Najczęściej korzysta się ze szkła takiego jak satinato, antisol, lacobele, matelac oraz lakomat.

 

Zdjęcia

Copyright: Domy w Polsce - porady o urządzaniu domów 2022.
Oprogramowanie: Szablonydostron.pl