Stół i krzesła do jadalni - jak dobrać?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wybór stołów i krzeseł do pomieszczenia jadalnianego musi być bardzo przemyślanym zakupem. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego produkowane są dane akcesoria a także na ich styl i kształt. Nie bez znaczenia okazuje się również wielkość. Poszczególne meble powinny być odpowiednie gabarytowo po to, aby bez większych trudności móc je zmieścić w danym miejscu, jakie mamy do zagospodarowania bez zajmowania zbyt dużej powierzchni.

Stół do jadalni powinien być taki, aby nie przeszkadzał w swobodnym przemieszczaniu się. Musi być wygodny, trwały i solidny, ale przy tym warto, aby był też zdobniczy, gdyż stanowi podstawowy asortyment domowego użytku. Dobrze więc wybierać mebel masywny oraz większy gabarytowo. Wtedy każdy będzie mógł się wygodnie rozsiąść a w razie wyjątkowych okoliczności na przykład świąt, bez większych trudności zorganizujemy wystawniejszy obiad czy przyjęcie. Warto wybierać blaty drewniane, które będą bardzo estetyczne i praktyczne zarazem. Jeśli na co dzień nie mamy zbyt dużo miejsca, dobrze jest zwrócić uwagę między innymi na stoły rozkładane, które rozstawiamy w miarę potrzeb.

W zależności od tego, jakie lokum posiadamy potrzebne jest dobranie właściwego kształtu mebla. Tradycyjny stół zazwyczaj jest okrągły bądź prostokątny. To pozwala na komfort, ale mimo wszystko zajmuje sporo przestrzeni. Poza samymi wymiarami stołu konieczne jest także doliczenie dodatkowej przestrzeni na poruszanie się dookoła blatu. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdza się owalny model, jaki nie ma wystających, ostrych narożników, co sprawia, że oszczędzamy przestrzeń.

Z reguły doliczyć należy sześćdziesiąt centymetrów, a w pełni optymalne jest od osiemdziesięciu do stu. Poza stołami drewnianymi warto również uwzględnić bardziej efektowne warianty takie jak blaty szklane. Pozwalają one na to, aby stworzyć przejrzyste wnętrze i są na chwilę obecną na topie, jednak mimo wszystko wymagają dużej uwagi, zwłaszcza w pielęgnacji. Nie trudno je stłuc, porysować a w przypadku dzieci nawet wyrządzić krzywdę. Poza tym ciężko jest z nich usunąć plamy, bowiem nierzadko po wytarciu szmatką czy gąbką zostają zacieki. Blaty szklane są dobrym rozwiązaniem może nie tyle przy dużych stołach, co zwłaszcza przy wąskich ławach.

 

Sam wybór stołów to jednak nie wszystko. By aranżacja była na wysokim poziomie konieczne jest zwrócenie uwagi także na styl nabywanych do kompletu krzeseł. Jeśli taniej wyjdzie nas osobne nabycie blatu i oddzielnie dobranie do nich siedzisk, warto skorzystać z usług tego samego wytwórcy. Szczególnie polecane jest to wówczas, gdy mamy do czynienia z prywatnym producentem. Krzesła powinny być przede wszystkim bardzo trwałe i stabilne, aby umożliwiały bezproblemowe siedzenie w dowolnej pozycji w zależności od tego, co preferują użytkownicy. Ponadto, ich powierzchnia powinna być wygodna – nie za twarda, ani nie za miękka. Warto też dobrać odpowiednią liczbę krzesełek –nie ograniczajmy się do ilości krzeseł zgodnej równo z ilością członków rodziny zamieszkującej w danym wnętrzu. Zawsze przydadzą się jeszcze dwa, trzy krzesła na zapas, na przykład gdyby ktoś nas odwiedził.

 

Zdjęcia

Copyright: Domy w Polsce - porady o urządzaniu domów 2022.
Oprogramowanie: Szablonydostron.pl