Okładzina kamienna

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Stosunkowo niedawno wszelkiego rodzaju okładziny kamienne, którymi dekorowano ściano obiektów mieszkalnych, w tym zwłaszcza korytarzy ekskluzywnych domostw oraz reprezentacyjnych salonów przestronnych gospodarstw, kojarzyły się ze koncepcjami nowoczesnymi. Na chwilę obecną aranżacje z udziałem naturalnego materiału wykończeniowego stają się coraz popularniejsze także i w nieco innych stylach. Gdzie zatem kamień okaże się strzałem w dziesiątkę?

Najpierw określ rolę

Zanim nabędziemy jakikolwiek materiał wykończeniowy tej kategorii, dobrze byłoby zweryfikować czy chcemy postawić na okładzinę kamienną ze względu na jej wysoką jakość, solidność oraz wytrzymałość czy też interesuje nas wyłącznie aspekt ciekawych walorów wizualnych łączących się z tym motywem dekoracyjnym. Jeśli bierzemy pod uwagę właściwości naturalnych tworzyw, warto pozwolić sobie na wyposażenie trwałym kamieniem pomieszczeń kuchennych czy łazienek. Świetnie nadaje się on także do obłożenia kominka.

Spośród najbardziej estetycznych wyróżnić należy m.in. łupek, trawertyn, marmur, piaskowiec czy granit. To z nich przeważnie produkowane są najlepszej klasy okładziny ścienne. Oczywiście nie są to wersje dekoracyjne zbyt ekonomiczne, gdyż za taką ozdobę trzeba trochę zapłacić, lecz z drugiej strony, jeśli powierzchnia, na której znajduje się okładzina jest właściwie zaimpregnowana i pielęgnowana, śmiało może ona posłużyć przez długi czas. Kamień nie traci bowiem na swych walorach wizualnych.

Odpowiednie rozmieszczenie

Wybór optymalnego rodzaju okładziny kamiennej powinien być uzależniony zwłaszcza od obszaru, na którym zamierzamy ją umiejscowić. O szczególnie solidny design warto zadbać w przypadku dekoracji ściany salonu, który ma stanowić naszą wizytówkę. Wówczas dobrze jest wybierać naturalne tworzywa. W przypadku natomiast pokojów kuchennych czy łazienek często polecane są formy gipsowe, które stanowią tańszą wersję kamienia. Okazują się one schludne, ładne i równie ciekawe strukturą, ale znacząco tańsze. Pamiętajmy jednakże, że nie ma sensu decydować się na nadmierne zdobienia z wykorzystaniem owej okładziny. Powodem tego jest fakt, iż swego rodzaju przesyt prowadzi do zbytniej surowości.

Wnętrze przestaje być eleganckie i luksusowe a staje się chłodne i mało przytulne. Owa dekoracja nadaje się także do ozdobienia korytarzy. Wówczas imponujące wrażenie sprawiają zwłaszcza marmury oraz płyty wapienne. Wraz z biegiem czasu coraz silniej rozpowszechnione są też warstwy łupkowe. Nim więc wydamy krocie na konkretną okleinę, dobrze byłoby, abyśmy dokładnie przemyśleli, co i gdzie konkretnie chcemy ozdobić tym tworzywem. Jeśli nie mamy żadnego rozeznania w tym aspekcie, warto byłoby natomiast zainwestować w konsultację z doświadczonym projektantem wnętrz, który bez wątpienia właściwie nam doradzi.

Zdjęcia

Copyright: Domy w Polsce - porady o urządzaniu domów 2022.
Oprogramowanie: Szablonydostron.pl